Karlštejn


.

Den na Karlštejně ( 16.7.2019)

Hrad Karlštejn byl založen v roce 1348 českým králem a římským císařem Karlem IV, aby zde uložil královské poklady zejména korunovační klenoty. Je to jedna z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších památek České republiky. Nachází se cca 40 km od Prahy a dostanete se tam pohodlně autem, vlakem nebo na kole.
Čekají na vás tři prohlídkové okruhy v rámci, kterých se dozvíte mnoho zajímavých informací a můžete také
navštívit kapli sv. Kříže.

S kamarádkou jsme zvolily cestu vlakem, z pražského Smíchovského nádraží je to cca 30 minut jízdy a cesta nám příjemně utekla pozorováním okolní krajiny.
Z nádraží je to k hradu 2 km. Přejdeme most přes řeku Berounku a pomalu začínáme stoupat do kopce. Na nádvoří si kupujeme vstupenky na základní okruh - Soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV. a také první ranní kávu. Prohlídka splnila naše očekávání a moc se nám líbila. Na zpáteční cestě neodoláme ořechovému trdelníku a samozřejmě i druhé kávě.

 Okolí hradu je to jediné, co nám trochu kazí celkový dojem z výletu.

Poblíž každé významné památky se samozřejmě nacházejí lákadla pro turisty v podobě rozličných suvenýrů. A cestou k hradu Karlštejn si přijde na své opravdu každý. Máte rádi starobylé recy věci? Sháníte formu na bábovku po babičce, staré knihy nebo porcelán? Jste fotbalový fanoušek a nemáte šálu vašeho oblíbeného týmu? Jste milovníci skleněných váz nebo vám doma chybí skleničky na víno (z nabídky vystavené na plotě si jistě vyberete). Chystáte se na párty a sháníte barevnou paruku? Chcete si rozšířit sbírku matrjošek nebo se vám líbí ruské beranice? Sháníte magnet na ledničku, chcete poslat pohled přátelům nebo máte rádi "lázeňské oplatky­?" Na Karlštejně to není žádný problém! Dokonce si můžete koupit ovčí kožešinu a pletené ponožky.

Ale je to opravdu nutné? Není to už trochu za hranou vkusu? Nemáte pocit, že to všechno dohromady působí laciným dojmem a že si to hrad Karlštejn nezaslouží?

S nabídkou jídla to není o nic lepší. Návštěvník se ztrácí v nekonečné nabídce nápojů, kávy, zmrzlinových pohárů a denních menu. Všechno je pečlivě napsáno křídou na černých tabulích, kterých napočítáme před každým restauračním zařízením minimálně šest. Fotky jídel svým vzhledem připomínají nabídku asijských bister a marně si lámu hlavu, co je vlastně typická česká kuchyně. Je to řízek a hranolky, bramborák s uzeným, guláš nebo kuřecí plátek ozdobený  kolečkem ananasu?
Alespoň že nechybí stánek s trdelníkem a kavárna, kde si můžete sednout na zahrádku s kávou a domácím koláčem. Konečně je tu něco, co stojí za návštěvu.

Nechci se tímto článkem nikoho dotknout, ale myslím, že by se nad tím měl někdo zamyslet. Opravdu nedokážeme návštěvníkům nic jiného nabídnout? Nebo je to všechno jen o penězích a ten, kdo zaplatí, ať si prodává, co chce? Je mi z toho smutno. Česká republika je nádherná země a myslím, že si jedna z našich nejznámějších památek zaslouží pěkné okolí na úrovni, a ne kolotočářské prostředí.

Takže pokud vám k obědu nestačí trdelník a káva nebo nemáte zabalenou svačinu s sebou, tak to ještě chvíli vydržte a zajeďte si do Nižboru do Zastávky Nižbor. Přímo na nádraží se nachází stylová hospůdka, která vznikla z bývalého železničního skladu. Tento skvělý nápad měl herec Tomáš Hanák a povedlo se mu tam vytvořit opravdu stylové a jedinečné prostředí. Milá obsluha, skvělé jídlo a pivo, co víc si přát­?